javno-pismo-obcina-trzic

Aktivnosti lokalnih koordinacij gZD

JAVNO PISMO ŽUPANU OBČINE TRŽIČ G. PETRU MIKLIČU TER SVETNICAM IN SVETNIKOM OBČINE TRŽIČ

STOP POSTAVLJANJU SONČNIH ELEKTRARN NA STREHE ŠOL IN VRTCEV V TRŽIČU KAR TAKO NA PAMET!

V Tržiškem glasu z dne 23.08.2024 je bilo v članku na strani 4 »Sončne elektrarne« navedeno, da bo uprava Občine Tržič v kratkem poskrbela za namestitev sončnih elektrarn na vse javne objekte, med katerimi so tudi vse osnovne šole in vrtci. Za to so se odločili brez kakršne koli javne razprave ali vsaj javno predstavljene analize upravičenosti tega projekta!

Projekt naj bi se izvajal zato, ker se je občina pač »prijavila na razpis«!? In če bo (!) občina s to prijavo uspešna na razpisu, bo pridobila cca. 50% nepovratnih sredstev vrednosti te investicije, ki pa je občinska javnost sploh ne pozna, kaj šele da bi jo naročila. Ob tem predstavnik občine izpostavlja:

  • »določeno stopnjo samozadostnosti« (kaj to pomeni, ne vemo!)
  • »nižje stroške elektrike ter omrežnine« (koliko, ne vemo!)
  • »okoli 50-odstotno znižanje stroškov električne energije in omrežnine za vse objekte skupaj« (kar najverjetneje sploh ne drži!)

V čem (lahko) vidimo problem?

  • Najprej se spomnimo nedavne nesreče oz. požara na strehi OŠ Bistrica. K sreči se je izšlo brez žrtev, v kolikor ne štejemo predčasnega zaključka šolskega leta, česar so se otroci sicer razveselili. In nismo zasledili, da bi za nastalo škodo prevzel kdo odgovornost ali morda kazensko odgovarjal. Dobro pa vemo, da bomo starši in otroci posledice te nesreče občutili še naslednje šolsko leto, saj se bodo naši otroci primorani šolali razseljeni naokrog po celi Bistrici pri Tržiču.
  • Ob tem se je treba zavedati, da požari na sončnih elektrarnah niso redek pojav, o tem lahko tako rekoč redno spremljamo objave v medijih. Tako kot o problematičnih požarih električnih avtomobilov na cestah, parkiriščih, v garažah, ki jih je izjemno težko, včasih tudi nemogoče obvladati. Zaradi tega jih po novem v garažah ni mogoče več parkirati. Zavračajo jih tudi na trajektih. In tudi naši vrli gasilci opozarjajo, da je objekte s fotovoltaiko (=sončni paneli) res težko gasiti in pogasiti! In ob vsem tem naj bi bilo šolanje naših otrok v takšnih objektih varno??? Le kdo to verjame?

  • Strokovnjaki opozarjajo tudi še na dodatne nevarnosti in potencialne slabosti sončnih elektrarn, kot so na primer:
    • razrahljanje spojev in pritrditev;
    • pregrevanje modulov, razsmernikov in električnih vodnikov;
    • rumenenje, ki ga povzroča UV-svetloba, posledica pa je vse manjša svetlobna prepustnost, s tem pa je pridelane energije vse manj, donosnost investicije pa pada;
    • odstopanje hrbtne folije, s čimer moduli izgubljajo mehansko in električno zaščito, vanje lahko vstopa vlaga, pojavlja se razslojevanje modulov, nastajajo tudi zračni mehurčki, zaradi česar lahko pride do pregrevanja;
    • napake na škatlicah s priključki, zaradi česar je evidentiranih na desetine požarov;
    • slabe ali manjkajoče protivetrne zaščite, zaradi česar se lahko zgodi, da se po močnem vetru išče module vse povsod naokoli!

Ne le, da elektrarne zaradi vsega naštetega delujejo z nižjo močjo, ampak so takšni moduli so po navedbah stroke nevarni za uporabo!

  • Ali vemo, kaj se zgodi s sončnimi paneli ob toči? Razbiti so. In seveda trajno neuporabni.
  • Ali je proizvodnja sončnih panelov res zelena? Kolikor vemo, niti približno. Že sama proizvodnja sončnih panelov ustvarja cel kup škodljivih stranskih produktov in nevarnih kemikalij (silicij, kovine, težke kovine, tekoča smola, etilen, vinilacetat, silikon, spoji folij ter različne druge umetne mase). Ko pa pride do dotrajanja oz. odsluženosti panelov, bodo pa vsi ti strupi, ki so v njih, zelo verjetno obremenjevali našo zemljo in vodo.
  • In še ena pogosto zamolčana ‘skrivnost’ sončnih elektrarn: kako je s pričakovano (!) in dejansko (!) življenjsko dobo in potem s stroški tako odstranitve dotrajanih elementov kot obenem stroški nove namestitve, kjer ne gre pričakovati novih »subvencij« ali podobnih finančnih ugodnosti!? In ko smo že pri odsluženih panelih, naj kdo pojasni, kam ste deponirali izgorele panele iz OŠ Bistrica? So bili predani v »ekološko razgradnjo«, ki je v Sloveniji nimamo!?
  • Pa še o ekonomičnosti – o kateri tudi vsi molčijo o dejstvih: za vsak 1 kW moči PV je namreč treba imeti v omrežju na razpolago vsaj 1,5 kW dodatne moči na naših elektrarnah (plin, premog, jedrska) ter povečano kapaciteto omrežij. Namesto da bi se najprej iskalo rešitve, kako zmanjšati porabo, jo v imenu kvazi »zelene« energije dejansko povečujemo!
  • Kakšne bodo posledice na naše zdravje pri izpostavljanju potencialnega elektro sevanja bomo žal izvedeli šele s časom. Marsikdo bo pomisli, da sevajo tudi naši telefoni, a jih kljub temu vsi uporabljamo. A ravno zaradi tega, moramo poskušati zmanjšati in preprečiti vsa potencialna sevanja vsaj tam, kjer jih lahko, še posebej kadar gre za naše otroke, ki bodo zaradi slabih odločitev odraslih, v tem primeru naše občinske uprave, izpostavljeni nespametnemu in neodgovornemu eksperimentu!?

Toda, ali ni skrb Župana ter izvoljenih svetnic in svetnikov v prvi vrsti varnost občank in občanov? V zgoraj navedenih dejstvih pa te skrbi sedaj ni nikjer opaziti!

  • Vi namreč postavljate (morebitno!) znižanje stroškov elektrike pred varnost otrok!
  • Vi namreč postavljate »določeno stopnjo samozadostnosti« (ki realno brez baterij ne obstaja!) pred varnost otrok!
  • Vi namreč postavljate morebitne »nižje stroške elektrike ter omrežnine« pred varnost otrok!

Če bo prišlo do ponovnega požara ali hujše nesreče, bo kdo izmed vas tudi osebno kazensko odgovarjal – mogoče župan ali svetnice in svetniki?

Naj na koncu dodamo navedbo, da podpiramo tehnološki napredek, kadar ta dejansko obstaja in predvsem, če in dokler deluje v dobrobit ljudi, če ni škodljiv in ni nevaren za občane. Še posebej za naše otroke! A sončne elektrarne tak tehnološki napredek žal niso!

Zato spoštovani Župan ter cenjene svetnice in svetniki, dobro razmislite, ali sončne elektrarne res sodijo nad glave naših otrok? Predlagamo vam, da zavrnete njihovo postavitev na šole in vrtce ter da obenem poskrbite tudi ta takojšnjo odstranitev obstoječih na OŠ Križe in OŠ Bistrica.

gibanje Zdrava družba Tržič

Poslano:

ŽUPAN

SVETNIKI/SVETNICE:

Žal nekatere svetnice in svetniki nimajo objavljenega elektronskega naslova, pa bi ga za potrebe komunikacije s svojimi volivkami in volivci naj imeli.

RAVNATELJI/CE:

Delite naprej ...