parlament-eu-komisija-veto-hrana-1

Veto Evropskega parlamenta prezrt: Komisija še naprej dovoljuje ostanke nekaterih prepovedanih in strupenih pesticidov v uvoženih živilih

Evropska komisija ignorira veto Evropskega parlamenta. Septembra 2024 je Evropski parlament zavzel odločno stališče z vetom na uredbe, ki so dovoljevale ostanke treh strupenih pesticidov, prepovedanih v EU, v uvoženih živilskih izdelkih. Kljub temu Evropska komisija zdaj predlaga, da se dovolijo ostanki drugega pesticida, ki je strupen za razmnoževanje, izopirazama. PAN Europe (v okviru katere sodeluje tudi gZD) je Komisijo in države članice pozval, naj končajo te nepoštene trgovinske prakse. Ogrožajo zdravje tako evropskih potrošnikov kot državljanov in kmetov v tretjih državah, kjer se ti nevarni pesticidi še naprej uporabljajo. Odprava takih dvojnih standardov bi morala biti temelj nove vizije EU za kmetijstvo in prehrano.

Evropski parlament je 18. septembra 2024 z veliko večino zavrnil dve uredbi Komisije, ki bi v nekaterih uvoženih izdelkih ohranili mejne vrednosti ostankov (MRL) treh v EU prepovedanih in nevarnih pesticidov: karbendazima, tiofanat-metila in ciprokonazola. Te snovi niso odobrene za uporabo v EU zaradi resnega tveganja za zdravje. Sporočilo Parlamenta je jasno: nobenih ostankov teh snovi v hrani, zaužiti v EU, ne smemo dopuščati.

To ni prvič, da je parlament posredoval proti takim dvojnim merilom. V začetku leta 2024 je Parlament uspešno preprečil Komisiji, da dovoli ostanke tiakloprida, „toksičnega za razmnoževanje“, v uvoženih izdelkih. Tokrat pa je Komisija izjavila, da ne namerava slediti zahtevi Parlamenta.

Stališče Komisije: Neupoštevanje veta Parlamenta

Namesto da bi se Komisija odzvala na veto Evropskega parlamenta z močnejšo zaščito je navedla, da bodo vse obstoječe MRL ostale v veljavi, kar bo omogočilo ostanke teh škodljivih snovi ne samo v nekaterih, ampak v vseh uvoženih živilih. Medtem ko Komisija ni zakonsko zavezana upoštevati mnenje Parlamenta, je PAN Europe pisal Komisiji, da izrazi svojo globoko zaskrbljenost nad to odločitvijo in jo poziva, naj spoštuje zahtevo Evropskega parlamenta in odstrani vse ostanke teh prepovedanih snovi. Neukrepanje Komisije spodkopava varnost potrošnikov in je v nasprotju z zahtevo v skladu z Uredbo o pesticidih 1107/2009, da pesticidi, ki so mutageni, strupeni za razmnoževanje in endokrini motilci, izpolnjujejo „merila za izločitev“ in jih ne bi smeli zaznati v hrani EU.

Težava s pristopom Komisije, ki temelji na tveganju

Komisija se opira na oceno tveganja Evropske agencije za varnost hrane (EFSA), ki določa „varne“ pragove izpostavljenosti za ostanke nevarnih snovi. Vendar metoda EFSA, ki temelji na tveganju, ne zagotavlja, da se neželeni učinki ne bodo pojavili pri nižjih ravneh, saj zanemarja kombinirane učinke različnih pesticidov in morebitne neraziskane škodljive učinke. Za karbendazim na primer neodvisna literatura kaže, da lahko snov vpliva na črevesni mikrobiom in vnetje pri veliko nižji koncentraciji od tiste, ki jo EFSA šteje za varno.

Pristop Komisije, ki temelji na tveganju, se nadaljuje z izopirazamom

Poleg teh pomislekov je Komisija dala državam članicam na glasovanje predlagano uredbo, ki je v teku več kot leto dni in dovoljuje ostanke izopirazama v uvoženih živilih. Izopirazam je še en pesticid, strupen za razmnoževanje, ki je bil v EU prepovedan leta 2022. Ta poteza dodatno poudarja, da Komisija ne upošteva veta Evropskega parlamenta. Kaže, da Komisija še naprej izvaja pristop, ki temelji na tveganju, pri katerem se zdi, da daje prednost trgovinskim vidikom pred varstvom zdravja in poštenimi trgovinskimi praksami za kmete v EU.

Ta dvojna merila so hkrati neetična in nevarna. Zato je PAN Europe pisal državam članicam, naj zavrnejo to uredbo. Če bi bila ta uredba sprejeta, bi bili ostanki izopirazama dovoljeni v uvoženih živilih, kot so pečkato sadje, korenje, paradižniki, jajčevci in pšenični proizvodi, ki jih gojijo tudi evropski kmetje. To ne bi ogrozilo le varnosti potrošnikov, ampak bi ustvarilo tudi slabši konkurenčni položaj za kmete v EU, ki tega pesticida iz dobrih razlogov ne morejo več uporabljati doma.

PAN Europe & gibanje Zdrava družba

Delite naprej ...