odgovor-na-dopis-referendum

Referendum o Zakonu o vodah – odgovor na dopis

Gibanje Zdrava družba
mismo@zdravadruzba.si

dat: 14.04.2021

Predsednik Državnega zbora

Zadeva: Referendum o Zakonu o vodah – odgovor na vaš dopis št. 005-02/21-4/10, 802-01/21-1/65 EPA 163-VIII

Spoštovani gospod predsednik!

Presenečeni ugotavljamo, da ste nas z dopisom obvestili o koledarskem roku za zbiranje podpisov volivcev. Pričakovali namreč smo, da se boste držali dosedanje prakse, ko so bili s pobudniki referendumov opravljeni pogovori oz. posvetovanja glede koledarskih rokov.

To nas še toliko bolj čudi zaradi dejstva, da smo kot pobudniki pred vnovičnim zaprtjem države javno pozvali vse štiri slovenske predsednike, da se hkrati z zaprtjem države ustavijo tudi vsi zakonodajni postopki, saj je z ustavo zagotovljena civilna participacija ljudstva v zaprti državi bistveno okrnjena. Odgovora na to našo javno pobudo nismo prejeli. Zato smo nad vašim enostranskim določanjem koledarskega roka, kar nedvomno predstavlja nov poskus onemogočanja ljudske iniciative pri izvajanju zbiranja podpisov, saj se v z vaše strani predlaganem koledarskem roku, ki že tako ali tako sporno zajema tudi vikende, ko volivkam in volivcem na Upravnih enotah ni mogoče oddati svojih podpisov, sedaj pridružujejo tudi trije praznični, dela prosti dnevi.

Zagotovo tudi veste, da naše Upravne enote sedaj poslujejo na okrnjen način, ki sprejemajo samo telefonsko naročene stranke. To je vsekakor velika dodatna ovira v postopku zbiranja podpisov, ki bi jo bila nujno treba odpraviti. Telefonsko naročanje volivk in volivcev v referendumskem postopku zagotovo ni sprejemljiv način, pri čemer se postavlja tudi vprašanje morebitnega nedovoljene obdelave osebnih podatkov volivk in volivcev. Zato se je treba dogovoriti, na kakšen način bodo Upravne enote prilagodile delovanje v koledarskem roku in volivkam in volivcev omogočale neovirano dostopnost sodelovanja v tem demokratičnem procesu. V že leto dni trajajoči nenormalni situaciji v naši državi, ko se celo izobraževanje otrok in mladine izvaja na daljavo, zagotovo upravičeno pričakujemo ustrezna prilagajanja tudi pri izvajanju zbiranja podpisov, pri čemer bi veljalo razmisliti tudi o podaljšanju roka za zbiranje podpisov.

O vsem tem smo se želeli z vami pogovoriti na pričakovanem, a z vaše strani neizvedenem posvetovanju. Zato vas, spoštovani predsednik Državnega zbora, v dani situaciji pozivamo, da vsled razglašene epidemije ponovno premislite o navedenih argumentih z vidika dostopnosti državljank in državljanov do izvajanj državljanskih pravic in dolžnosti.

Predlagamo vam, da do sestanka, ki ga navajate v vašem dopisu, zadržite vašo enostransko odločitev o pričetku zbiranja podpisov roku 20. april.Po naši oceni namreč hitenje s postopkom ni potrebno, saj postaja jasno, da referendum ne more biti izveden pred ti. počitnicami, ne glede na to kako bodo te letos pravno opredeljene. Na sestanku vam bomo tudi podrobneje predstavili možne rešitve oz. alternative zbiranja podpisov v trenutnih spremenjenih družbenih razmerah. Obenem od vas tudi pričakujemo, da nas boste v postopku z dvema pobudnikoma referenduma obravnavali kot pobudnika z večjo moralno referendumsko integriteto (zbrali smo 33.670 podpisov in več, drugi pobudnik pa 9.000) ter s tem v dani situaciji ustvarili presedan, ki bo laično in pravno logičen oz. pravičen.

S spoštovanjem,

mag. Gregor Kos, za koordinacijo referendumske pobude »Vode ne damo«

Delite naprej ...